Pırlantacı ve Ziynet Eşyaları

Bu makale mineral ile ilgilidir. Değerli taş için Elmas (gemstone) konusuna bakın. Şekil ◊ dahil olmak üzere diğer kullanımlar için bkz. Elmas (anlamsızlaştırma).
Elmas
Kara bir kayadan net bir oktahedral taş çıkıntı yapar.
Matriks içindeki bu kaba elmas kristalinin hafifçe biçimli oktahedral şekli, mineralin tipik bir örneğidir. Parlak yüzleri de bu kristalin birincil depoda olduğunu gösterir.
Genel
Kategori Yerli mineraller
formül
(tekrarlayan birim) C
Strunz sınıflandırması 1.CB.10a
Dana sınıflandırması 1.3.6.1
Kristal sistemi kübik
Kristal sınıfı Hexoctahedral (m3m)
H-M sembolü: (4 / m 3 2 / m)
Kimlik
Formül kütlesi 12.01 g / mol
Renk Tipik olarak sarı, kahverengi veya gri renksizdir. Daha az sıklıkla mavi, yeşil, siyah, saydam beyaz, pembe, mor, turuncu, mor ve kırmızı.
Kristal alışkanlık oktahedral
Eşleştirme Spinel yasası ortak (makle vererek)
Cleavage 111 (dört yönde mükemmel)
Kırılma Conchoidal (kabuk gibi)
Mohs sertliği 10 (mineral tanımlama)
Luster Adamantin
Streak Renksiz
Şeffaflık Şeffaflıktan saydamlığa şeffaf
Özgül ağırlık 3.52 ± 0.01
Yoğunluk 3,5–3,53 g / cm3
Cilası parlaklık Adamantine
Optik özellikler İzotropik
Kırılma indeksi 2.418 (500 nmde)
Çift-kırılma Yok
pleokroyizma Yok
dağılma 0.044
Erime noktası basınca bağımlı
Elmas, elmas kübik denilen bir kristal yapıda düzenlenmiş atomları ile karbon elementinin katı bir şeklidir. Oda sıcaklığında ve basınçta, grafit olarak bilinen başka bir katı karbon türü kimyasal olarak kararlı formdur, ancak elmas neredeyse hiç bu dönüşüme dönüşmez. Elmas, herhangi bir doğal malzemenin en yüksek sertlik ve termal iletkenliğine sahiptir, kesme ve parlatma araçları gibi büyük endüstriyel uygulamalarda kullanılan özellikler. Ayrıca, elmas örs hücrelerinin, Dünyada derinlerde bulunan basınçlara malzeme tabi tutmasının nedeni de budur.

Elmaslardaki atomların düzenlenmesi son derece katı olduğundan, birkaç tür kirlilik onu kirletebilir (iki istisna bor ve azottur). Az sayıda kusur veya katışkı (yaklaşık milyonlarca atom kafes), renkli elmas mavisi (bor), sarı (azot), kahverengi (kusurlar), yeşil (radyasyona maruz kalma), mor, pembe, turuncu veya kırmızıdır. Elmas ayrıca nispeten yüksek optik dağılımlara sahiptir (farklı renklerin ışığını dağıtma yeteneği).

Doğal elmasların çoğu 1 milyar ila 3.5 milyar yıl arasındadır. Bunların birçoğu, Dünyanın mantosunda 150 ila 250 kilometre (93 ve 155 mi) derinliklerinde oluşuyordu, ancak birkaçı 800 kilometre kadar derinlerden geliyordu. Yüksek basınç ve sıcaklık altında, karbon içeren sıvılar mineralleri çözmüş ve bunları elmaslarla değiştirmiştir. Çok daha yakın zamanda (onlarca yüz milyonlarca yıl önce), yüzeye volkanik patlamalar sonucu taşınmış ve kimberlit ve lamproit olarak bilinen ateşli kayalara bırakılmışlardır.

Sentetik elmaslar, yüksek basınç altında ve yüksek sıcaklıklarda veya kimyasal buhar biriktirme (CVD) ile hidrokarbon gazından yüksek saflıkta karbondan üretilebilir. İmitasyon pırlantaları kübik zirkon ve silisyum karbür gibi malzemelerden de yapılabilir. Doğal, sentetik ve imitasyon elmasları genellikle optik teknikler veya termal iletkenlik ölçümleri kullanılarak ayırt edilir.

Buraya Firmanı Ekle
Email ile paylaş Facebook ile paylaş Google ile paylaş Twitter ile paylaş
Pırlanta
Tarih Yorum

Tüm Yorumlar Listelendi.